Ürün İade Şartları

Amacımız sizi en iyi şekilde memnun etmek. İşte bu nedenle satış öncesi olduğu kadar, satış sonrasında da sizlerin yanındayız. Hem Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat hem de Massiamo.com Müşteri Memnuniyeti Sistemi'ne göre herhangi bir sebep göstermeksizin siparişinizden vazgeçebilirsiniz. Siparişinizi iptal etmek için destek@massiamo.com adresine sipariş numaranızı ve iptal isteğinizi belirten bir mail yollamanız veya 0554 150 04 02 - 0212 514 40 85 no lu müşteri destek hattımıza bildirmeniz yeterlidir. İptal için gerekli işlemler e-postanız veya telefonunuz bize ulaştığı anda başlatılacaktır.


İade ve Değişim Şartları

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu kapsamında satın almış olduğunuz ürünleri koşulsuz 14 gün içerisinde Cayma hakkınızı kullanarak iade ya da değişim yapabilirsiniz.

Ürün iade işlemlerinde ürünlerinizi;

İade ve değişimlerde, firmamızın mesuliyeti dışında kalan konularda kargo ücreti müşteriye aittir.

İade işlemlerinde, ücret iadesi gönderilirken firmamızın; Kargo Firmalarına ödediği kargo ücreti düşüldükten sonra kalan tutar müşterinin banka hesabına yatırılır.

İade İşlemlerinde Kapıda Ödeme Nakit ücreti iadesi 10 İş Gününde Kapıda Ödeme Kredi Kartı ücreti İadesi 14 İş gününde Online Kredi Kartı Ödemelerinizin ücret iadeleri kullanmış olduğunuz kredi kartına bankanıza bağlı olarak 20-30 gün içerisinde yapılmaktadır.

İade ve değişim işlemlerinde Kargo şirketi müşteri temsilcimiz tarafından belirlenmektedir.Müşteri temsilcisi bilgisi haricindeki Kargo firmaları ile yapılan gönderim ücretlerinin ise müşteri tarafından ödenmesi gerekmektedir.

İnternet sitemizden satın aldığınız ürünlerin değişimi sadece merkez mağazamızda yapılmaktadır.

İade işlemleri yalnızca yukarıda belirtildiği şekilde kargo ile yapılabilmektedir.

İç giyim ürünlerinde hijyen nedeniyle iade ve değişim işlemi yapılamamaktadır.

 

İade Şartları

Ürün ambalajı açılmış (Parfüm, Güzellik ve Kozmetik ürünleri hariç) olsa da ambalaj içinden çıkan tüm aparatlar (poşet, iğne, bilgi kartı, etiket ve aparatları vs.) eksiksiz ve sağlam olarak tarafımıza geri gönderilmelidir.

Ürün üzerinde hiçbir değişiklik ve deformasyon yapılmamış olarak tarafımıza geri gönderilmelidir.

Ürün kesinlikle kullanılmamış olmalı, üzerinde leke, yırtık, kırık vs. hasar olmamalıdır.

Parfüm, Güzellik ve Kozmetik ürünlerde ürün ambalaj ve etiketleri zarar görmemeli ve ürün açılmamalıdır.

İç giyim ürünlerinde hijyen nedeniyle iade ve değişim işlemi yapılamamaktadır.

Müşterilerimizin Değişim Hakkı her bir adet ürün için maksimum iki (2) kere'dir. 

Ürün İade ve Değişim Adresimiz:

GOGO GİYİM

Taya Hatun Mah. Çakmakçılar Yokuşu Sok. Sabri Safa Han No:30 Kat:5 D:502 Eminönü/Fatih-İstanbul

Tel: 0212 514 40 85 

Değişim ve İadesi Kabul Edilemeyen Ürünler

Yukarıdaki ürünler için tanımlanan şartlara uygun olmayan ürünler değişim ve iade yapılamamaktadır.

Değişim ve İadesi Kabul Edilemeyen Ürünler

Müşterinin ürünü iade etmesi veya alışverişinden vazgeçmesi halinde, iade edilen ürünün GOGO GİYİM'e ulaştığı andan itibaren ürünün bedeli müşteriye iade edilir. Havale iadeleri talepleri sistemimiz tarafından bankaya bildirilir maksimum 10 iş günü içinde banka tarafından hesabınıza aktarılır.

Kredi Kartı ile ödemesi yapılmış ürünlerde iade taleplerinizi tam ve eksiksiz yaptığınız takdirde ilgili bilgiler bankanıza aktarılır ve maksimum 10 -20 iş günü içinde banka tarafından ödeme yapılmaktadır. İlgili Banka Kredi Kartı iadelerini aynı gün hesabınıza yansıtmayabilir. (Bu süreçte GOGO GİYİM’ in herhangi bir etkisi yoktur.)

Eğer iade ile ilgili tutarınız ilgili banka tarafından 10 - 20 iş günü geçmiş ve halen hesabınıza yatırılmamış ise destek@massiamo.com adresine göndereceğiniz bir e-posta ile bizi bilgilendirmenizi rica ederiz. Bu gibi durumlarda Bankanızın kredi kartı servisi ile irtibata geçmeniz gerekebilir. Kredi kartı taksitli satışlarda yapılan iadeler banka tarafından kredi kartına yapılan taksit sayısınca her ay artı bakiye olarak hesabınıza yansıtılacaktır.